Registration Dossier

Data platform availability banner - registered substances factsheets

Please be aware that this old REACH registration data factsheet is no longer maintained; it remains frozen as of 19th May 2023.

The new ECHA CHEM database has been released by ECHA, and it now contains all REACH registration data. There are more details on the transition of ECHA's published data to ECHA CHEM here.

Diss Factsheets

Administrative data

First-aid measures

Általános tudnivalók: Elkerülendő az anyag gőzének belégzése, szembe jutása, testfelülettel való érintkezése, lenyelése. A sérültet el kell távolítani a szennyezett környezetből. A maradék anyagot bő vízzel le kell mosni.

Belégzés.        Tünetek: alacsony koncentráció esetén szaggatott légzést, köhögést, mellkas és fejfájást okoz. Tüdőgyulladás fejlődhet ki. Magas koncentráció gyors, szaggatott légzési rohamot, habos váladék képződést okozhat (tüdő ödéma).

Kezelés: a sérültet friss levegőre kell vinni. Az öntudatánál lévő beteget félig ülő helyzetbe kell helyezni és melegen tartani. Ha a légzés nehéz, mesterséges lélegeztetést kell alkalmazni, oxigénnel dúsított levegőt biztosítani. Orvosi felügyeletet.

Lenyelé.:       Tünetek: émelygés, fejfájás, hányás és hasi fájdalom. Vérhányás lehetséges.

      Kezelés: 3-6 deciliter vizet, vagy a vizet aktív szénnel, tejet kell itatni a sérülttel. Nem szabad hánytatni! Semmit sem szabad szájon át adni öntudatlan személynek. SOHA NE ADJUNK ALKOHOLOS ITALT.

Bőrre jutás.       Tünetek: súlyos vörösséget és irritációt okoz. A vörös bőrön gyorsan elfertőződő kis hólyagok és tályogok fejlődnek ki. Kémiai égést okozhat.

      Kezelés: ki kell cserélni az elszennyeződött ruhát és cipőt, hogy haladéktalanul kitisztítsák. Azonnal le kell mosni az anyagot vízzel és szappannal.

      Orvosi megfigyelés szükséges, ha az irritáció nem szűnik.

Szembe jutás.       Tünetek:  súlyos vörösség, irritáció és könnyezés.

      Kezelés: ki kell mosni bő vízzel, a szemhéjat széthúzva legalább 15 percig.

      Szakorvosi megfigyelés, ellátás szükséges, ha az irritáció nem szűnik meg.

Megjegyzések az orvos számára: Tüneti kezelést kell alkalmazni. Súlyos esetekben meg kell védeni a sérültet a tüdő ödémától. A lappangási periódusban preventíven adni kell intravénásan 150-300 mg dózis prednizolont (pl. Di-Adreson, F-agusum, ezek helyett DI-ADRESON, F-AGUOSUM, Ultracorten-H vízoldható stb.). A sérültet teljes nyugalomban és melegen kell tartani, fertőzéseket megakadályozni. A légutakat leszívással szabaddá kell tenni. Csak kis dózisban morfint lehet adni.

Fire-fighting measures

Az anyag gyúlékony folyadék. Gőze a levegővel robbanóképes, korrozív és mérgező elegyet alkot. Meggyulladhat nyílt lángtól, szikrától vagy nagy hőtől. Az anyag vízzel mérgező gőzök és gázok képződése közben reagál (HCl, etil-merkaptán stb. keletkezik). Katalizátorok, mint például nehéz fém sók veszélyes mértékben meggyorsíthatják a bomlást. A tűztől veszélyeztetett tárolótartályokat (hordókat) víz permetezéssel hűteni kell. Óvakodni kell a víz tárolóba jutásától, mert fennáll a veszélye a bomlásnak, a gyors gázfejlődésnek és a robbanásnak.

Tűz esetén klór, sósav, SOx, CO, CO2 gázok és ECTF, etil-merkaptán gőzök fejlődhetnek.

Tűzveszélyességi osztály:              „B” Tűz- és robbanásveszélyes.

Tűzveszélyességi fokozat:              III.

Gyúlékonysági csoport:              T3

Tűzoltásra alkalmas szerek: vízköd, hideg víz, por, CO2, homok, alkoholnak ellenálló hab.

                           Nem alkalmas tűzoltásra: meleg víz, nehézfém sók vizes oldata.

Védő felszerelések:       Légzésvédelemre a környezeti levegőtől függetlenül működő légzésvédő készülék szükséges. Olyan védőruházatot kell viselni, amely alkalmas korrózív és mérgező anyag tűzénél.

Accidental release measures

Sérülés esetén elsősegélyről gondoskodni kell az elsősegélynyújtási intézkedések előírásainak megfelelően.

Személyi elővigyázatosság:       alkalmas védőruházatot kell viselni. Zárt térben megfelelő szellőztetést kell biztosítani.

Környezetvédelmi elővigyázatosság:        Le kell zárni a kiömlés környezetét. A felszabadult gőzöket porlasztott vízzel abszorbeáltatni kell, szét kell oszlatni. Meg kell akadályozni az anyagnak a környezetbe jutását.

      A kijutott/kiömlött anyagot és gőzeit NH3 oldattal semlegesíteni kell. A sérült konténerek, tartályok tartalmát megfelelő sértetlen tárolóba, hordóba át kell fejteni.

Tisztogatási módszerek:       A kiömlött anyagot száraz homokkal, földdel vagy egyéb alkalmas nedvszívó anyaggal fel kell itatni. Nem szabad a csatornába vagy bármely felszíni vízfolyásba üríteni. Az anyag maradékát, az anyaggal szennyezett tartályt, edényt veszélyes anyag gyűjtőhelyen kell tárolni,  veszélyes hulladékként ártalmatlaníttatni.

Handling and storage

Biztonságos kezelés:       Zárt térben szellőztetés szükséges. Nem szabad nyílt lángot használni. Meg kell akadályozni, hogy az anyag bőrre és szembe jusson. Munkavégzés közben tilos enni, inni és dohányozni. Evés, ivás és dohányzás előtt arcot és kezet kell mosni. Nagy gondossággal kell eljárni zárt konténer felnyitásakor, mert az esetleges belső nyomástól kifröccsenhet az anyag.

Tárolás:   Használaton kívül a konténereket zárva kell tartani. Távol kell tartani élelmiszerektől, italoktól és állati takarmánytól. Száraz körülmények között, alacsony hőmérsékleten, tűztől és víztől őrizve kell tárolni. Nedvesség bejutása a tároló tartályba, edénybe heves reakciót, bomlást, nyomás növekedést, robbanást okozhat.

Tárolhatóság: Sérülésmentes eredeti, zárt gyári csomagoló eszközben, tartályban tárolva fizikailag és kémiailag stabil a gyártás idejétől számított max. 1 évig.

Csomagolóeszközök:       epoxi-gyantával bevont fémhordó vagy műanyag tárolóedény.

Transport information

Shippingopen allclose all
SpecialProvisionsopen allclose all
Shippingopen allclose all
Remarksopen allclose all

Marine transport (UN RTDG/IMDG)

Shippingopen allclose all
Remarksopen allclose all
Shippingopen allclose all
Remarksopen allclose all
SpecialProvisionsopen allclose all

Exposure controls / personal protection

Műszaki intézkedések: Zárt térben szellőztetés szükséges. Vészzuhanynak és szemöblítőnek kell rendelkezésre állni. A képződött gőzöket abszorbeáltatni kell.

Egyéni védőeszközök.

Testfelület védelme:        Zárt védőruházat (Tyvek védőoveráll), lábbeli (gumi vagy lágy PVC csizma), védőkalap. Vegyszerek ellen védő kesztyű (MSZ EN-374). A munkahely közelében vészzuhany álljon rendelkezésre.

Szem-, arcvédelem:       Jól záró védőszemüveg vagy védőálarc. Bő szemöblítési lehetőség legyen a munkahelyen.

Légzésvédelem:       szennyezett légtér esetén B2 jelű szürke színű szűrőbetétes gázálarc, a levegőben o,1 térf. % koncentrációig. Magasabb koncentráció esetén sűrített levegős légzésvédő készülék használata szükséges.

Általános védelmi és higiénés előírások: az ártalmas, maró vegyi anyagokra vonatkozó szokásos követelmények.

      Foglalkozási kitettségi határérték:         nincs adat.

Stability and reactivity

Stabilitás:                     a folyadék atmoszférikus nyomáson desztillálható, azonban oxigén jelenlétében a desztillációs maradék erősen sötétedik a fellépő hő bomlás miatt.

      Kerülendő körülmények:       nyílt láng és magas hőmérséklet.

      Kerülendő anyagok:              víz, nehézfém sók.

      Veszélyes bomlástermékek:       vízzel és alkohollal reagálva mérgező és irritáló gázok, gőzök képződnek. Égése esetén Cl2, HCl, SO2, CO, CO2 gázok képződhetnek.

Disposal considerations

A kifolyt anyagot gáttal körül kell venni és zárt tartályba kell összegyűjteni. A maradék anyagot abszorbens anyaggal fel kell itatni. A talajt bő vízzel, ha lehetséges, akkor ammóniás vízzel le kell öblíteni. Az anyag nem érintkezhet természetes és mesterséges tóval, vízfolyással, csatornával és árkokkal, más vegyi anyagokkal vagy használt konténerekkel. A hulladékot jól zárható edényben a kijelölt veszélyes hulladék gyűjtőhelyre kell szállítani. El kell kerülni az anyag folyókba, vízfolyásokba, tározókba, termőföldre való jutását. Az anyag fel nem használt maradéka, az anyaggal szennyezett göngyöleg, felitató anyag veszélyes hulladékként kezelendő, ártalmatlanítása engedélyezett veszélyes hulladék égetőberendezésben, ill. megfelelő egyéb engedélyezett veszélyes hulladék ártalmatlanító eljárással törtéhet a vonatkozó érvényes jogszabályi előírásoknak megfelelően.

A kiürített csomagoló eszközt, konténert ki kell mosni és utána veszélyes hulladékként ártalmatlaníttatni kell.